Aloe vera

Aloe vera –  liście aloesu wykorzystuje się zarówno w lecznictwie i kosmetyce, a zwłaszcza ich mięsiste, galaretowate wnętrze.

Cenne i często unikalne właściwości liści aloesu wynikają z zawartości charakterystycznych związków chemicznych. Aloes zawiera ponad 200 składników aktywnych, w tym 20 minerałów, 18 aminokwasów i 12 witamin. Najważniejsze składniki aktywne aloesu to polisacharydy (acemannan, glukomannan, aloeryd, glukoza, mannoza, ramnoza, ksyloza, galaktoza, arabinoza), które odpowiadają za silne własności nawadniające ekstraktu z liści aloesu. Mannany (głównie acemannan i aloeryd) oraz glikoproteiny działają również immunostymulująco, czyli wpływają na system odpornościowy skóry, wzmacniając naturalne mechanizmy ochronne skóry, które ulegają osłabieniu wraz z wiekiem. Dzięki temu zwiększają zdolności regenerujące skóry, zapobiegają stanom zapalnym i alergicznym.

Aloes znany jest przede wszystkim ze swych własności gojących, był on od lat wykorzystywany do leczenia skaleczeń, oparzeń i innych uszkodzeń skóry. Składniki aktywne liści aloesu przyśpieszają procesy gojenia, poprzez stymulowanie do pracy fibroblastów, komórek skóry odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i glikozaminoglikanów (GAG). Za zdolności gojące aloesu odpowiedzialne są niskocząsteczkowe glikoproteiny oraz związki fenolowe. Sok z liści aloesu nakładany na uszkodzenia skóry nie tylko sprzyja gojeniu i formowaniu zdrowego, nowego naskórka, ale także uśmierza ból i redukuje zapalenie. Własności gojące i odbudowujące aloesu zostały wykorzystane także w produktach przeciwstarzeniowych. Stymulując produkcję kolagenu i składników macierzy komórkowej, aloes zwiększa elastyczność i jędrność skóry. Dodatkowo związki fenolowe w aloesie, hamują działanie enzymów z klasy metaloproteinaz, dzięki temu redukują degradację włókien kolagenu i elastyny.

Aloes wykazuje także silne działanie przeciwzapalne i łagodzące, dzięki obecności pochodnych kromonu (m.in. aloerezyny), steroli i salicylanów. Jest on pomocny w przypadku łuszczycy, podrażnień, zaczerwienień, dermatoz oraz zmian trądzikowych.

Aloes wykorzystywany jest również w pielęgnacji włosów i zapobieganiu ich wypadaniu. Działa on odżywczo na cebulki włosów oraz łagodząco na skórę głowy.