Bisabolol

Bisabolol to aktywny czynnik pozyskiwany z rumianku lekarskiego o bardzo silnych właściwościach kojących, łagodzących i przeciwinfekcyjnych.

Bisabolol jest najważniejszym związkiem czynnym zawartym w olejku rumianku lekarskiego w ilości 40-50%, o wyjątkowo szerokim spectrum działania.

Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przyspiesza proces gojenia i koi podrażnioną, wrażliwą skórę. Hamuje także nadmierny rozrost naskórka i gruczołów łojowych, przez co może być z powodzeniem stosowany jako terapia wspomagająca leczenie zmian trądzikowych i łuszczycy.

Ogranicza działanie prozapalnych cytokin (IL-1), łagodząc podrażnienia i zaczerwienie skóry wywołane stosowaniem detergentów. Jednocześnie zwiększa przenikanie substancji aktywnych przez warstwę rogowa naskórka. Jest więc jedynym w swoim rodzaju promotorem przejścia przezskórnego o działaniu łagodzącym.

Nie wywołuje alergii i jest dobrze tolerowany przez skórę – może być stosowany nawet w preparatach dla niemowląt czy na śluzówki (higiena intymna, pielęgnacja jamy ustnej).

Zastosowanie:
Bisabolol znajduje zastosowanie w preparatach do pielęgnacji dzieci i niemowląt, w produktach do mycia i w preparatach łagodzących i przeciwbakteryjnych (do twarzy, do higieny intymnej, po goleniu).

Wskazania:

  • choroby skórne o podłożu zapalnym,
  • pielęgnacja cery delikatnej, skłonnej do podrażnień,
  • jako środek wspomagający gojenie i przeciwbakteryjny
  • trądzik zwyczajny, łuszczyca