Połączenie kwasu pirogronowego, azelainowego i salicylowego

Na poziomie naskórka zmniejsza przyleganie korneocytów, a w głębszych warstwach powoduje utratę łączności między komórkami kolczystymi, co skutkuje ścieńczeniem naskórka. Działa rozjaśniająco i zwiększa świetlistość skóry. Znacząco redukuje ilość zaskórników (do 72%*) i działa przeciwbakteryjne przez co zmniejsza tłustość skóry i redukuje wykwity trądzikowe. Stymuluje syntezę włókien kolagenu, elastyny i glikoprotein, dzięki czemu poprawia napięcie i elastyczność skóry.

Poszczególne składniki:

Kwas pirogronowy pozyskiwany jest z jabłek i z fermentowanych owoców.
Na poziomie naskórka kwas pirogronowy zmniejsza przyleganie pomiędzy komórkami warstwy rogowej, co powoduje utratę łączności między komórkami kolczystymi i w następstwie następuje ścienienie warstwy rogowej. Działa rozjaśniająco i zwiększa świetlistość skóry.
Na poziomie mieszka włosowo-łojowego kwas pirogronowy ma wysoką zdolność penetracji w głąb oraz znacząco obniża miejscowo pH, co powoduje zatrzymanie rozwoju bakterii. Wykazuje też działanie „antyzaskórnikowe”oraz silnie regulujące wydzielanie łoju.
Na poziomie skóry właściwej stymuluje powstawanie kolagenu. Stymulacja i ponowne modelowanie skóry właściwej (odnowa glikoprotein, kolagenu i włókien elastyny) są intensywniejsze niż po peelingach glikolowych.

Kwas azelainowy ze względu na swoje szerokie spektrum działania znalazł zastosowanie w leczeniu problemów skóry trądzikowej, atopowej, łuszczycowej, tej skłonnej do rumienia oraz z tendencją do zapalenia mieszków włosowych.
Kwas azelainowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne powstrzymując wolne rodniki. Sprawdza się w leczeniu trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego. Przeciwdziała rozkładowi łoju i lipidów na składniki drażniące i nasilające zmiany trądzikowe. Hamując enzym odpowiedzialny za kolor skóry – tyrozynazę uniemożliwia powstawanie przebarwień, ponadto blokuje aktywność nadaktywnych melanocytów. Redukuje przebarwienia po trądziku sterydowym, polekowym, młodzieńczym, kosmetycznym, a także opryszczce.
Kwas azelainowy stosowany jest w leczeniu zapalnego i niezapalnego trądziku różowatego oraz w kuracjach skóry atopowej, skłonnej do podrażnień. Ponadto w leczeniu skóry skłonnej do rumienia, wrażliwej i płytko unaczynionej, a także w kuracji skóry łuszczycowej i ze skłonnością do zapalenia mieszków włosowych.
Rekomendowany jest dla cer naczyniowych, wrażliwych i tych skłonnych do rumienia. Znajdzie swoje zastosowanie przy melasmie, ostudzie i inne plamach barwnikowych oraz przebarwieniach pozapalnych.
Rezultatem skorzystania z możliwości omawianego kwasu jest zmniejszenie wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, stąd bardziej matowa i gładka skóra o wyrównanym kolorycie i strukturze.

Kwas salicylowy ma właściwości złuszczające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i lekko ściągające. Niskie stężenia kwasu salicylowego mają działanie antyseptyczne, a w wyższych stężeniach działa złuszczająco. Preparaty zawierające kwas salicylowy można stosować na skórę całego ciała. Pomagają w zwalczaniu łojotoku, zaskórników i wykwitów zapalnych i przebarwień po krostach.
Dzięki zdolności przenikania w głąb mieszków włosowych, gdzie hamuje rozwój bakterii nie da się przecenić jego znaczenia w terapiach antytrądzikowych.
Kwas salicylowy złuszcza martwe komórki z powierzchni naskórka, posiada zdolność przenikania przez warstwę łojową, wnikania w głąb i oczyszczania porów skóry. Zdolność ta przyczynia się do odblokowania porów oraz zapobiega tworzeniu wszelkich wyprysków, pomaga pozbyć się nieestetycznych zaskórników.
Dużą zaletą kwasu salicylowego jest to, że zwiększa on penetrację innych substancji aktywnych, ponadto doskonale przygotowuje skórę do zabiegów mikrodermabrazji.
Preparaty z kwasami polecane są nie tylko do twarzy, ale i do całego ciała. Ich stosowanie jest bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku zrogowaciałych i przesuszonych partii ciała jak: łokcie, kolana czy stopy.

Połączenie mocy tych trzech kwasów może zatem przynieść spektakularne efekty.

Częstotliwość:
Kuracja jest ustalana indywidualnie z klientem/klientką lecz zazwyczaj obejmuje minimum 5 zabiegów powtarzanych nie częściej niż raz w tygodniu, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.